Size bir telefon kadar yakınız
0 212 220 0 444
Dil Seçin
trende

Karayollarında Döner Bariyerli Sistem

31.10.2017
484 görüntülenme
Karayollarında Döner Bariyerli Sistem

Karayollarında trafik güvenliği açısından tehlike arz eden yol kenarlarına, kazalarda araçların yolun dışına çıkmasını önlemek için güçlü metal bariyer/ korkuluklar yerleştirilmektedir. Aracın tonaj ve hızı, korkuluk performansını etkilemektedir.

Karayollarında kullanılan bu korkulukların sert etkilerini azaltmak için yeni bir ürün geliştirilmiştir. Makara özelliğindeki yeni bariyerler, kaza anında oluşan darbe enerjisini dönme enerjisine çevirerek ilk şok etkisini azaltmaktadır. Makaralar, esnek ve elastiki özelliğe sahip, lastikten daha hafif, görünürlük özelliği eklenmiş malzemelerdir. Üst ve alt çerçeveler, yönlendirme sisteminin fonksiyonel bir kayıp yaratmamasını sağlamak için büyük ve küçük taşıtların lastiklerine göre ayarlanmaktadır. Dönen makaralar, aracın bariyeri kırarak yol dışına çıkmasına engel olmakta, sürtünmeyle yavaşlayarak durmasını sağlamaktadır.

Otomobil, kamyon ve otobüs ile yapılan araç çarpışma testlerinde, makara bariyerler istenilen kriterleri sağlamıştır. Çarpışma etkisini rotasyonel sürtünmeye dönüştürdüğü ve anlık şokun en aza indirildiği gözlemlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN